Η Logo στην εκπαίδευση: Μια κοινότητα πρακτικής και μάθησης

Μαθαίνω - Κατασκευάζω - Συνεργάζομαι - Επικοινωνώ

Προκειμένου να γνωριστούμε μεταξύ μας και να αναπτύξουμε την αίσθηση της ομάδας/κοινότητας προτείνω να συμμετέχετε στη συζήτηση αυτή και να δώσετε κάποια βασικά προσωπικά στοιχεία (όπως ποιος/ποια είστε, ιδιότητα, θέση, ενδιαφέροντα, λόγος συμμετοχής στο δίκτυο αυτό) σε μια σύντομη παράγραφο ή έστω μια πρόταση.

Προβολές: 815

Απάντηση σε αυτό

Απαντήσεις σε αυτή τη συζήτηση

Ονομάζομαι Γεωργία Κίτσου, το πρώτο πτυχίο μου είναι στα Μαθηματικά, οι μεταπτυχιακές σπουδές μου είναι στην Ειδική (Ενιαία) Εκπαίδευση και είμαι προπτυχιακή φοιτήτρια στο ΠΤΔΕ Αθηνών ύστερα από κατατακτήριες εξετάσεις. Ωστόσο, θεωρώ τον εαυτό μου περισσότερο ως παιδαγωγό.

Συγκεκριμένα, ο λόγος που εγγράφηκα στη συγκεκριμένη σελίδα είναι ότι οι νέες τεχνολογίες στην εκπαίδευση με ενδιέφεραν, ανέκαθεν, αφού και το μεταπτυχιακό μου αφορούσε διαφοροποιημένη διδασκαλία με χρήση των νέων τεχνολογιών, σε μαθητές με μαθησιακές δυσκολίες, στο πλαίσιο της γενικής τάξης. Η πρώτη επαφή με τη Logo ήταν σε ένα σεμινάριο για τις ΤΠΕ, ωστόσο, δεν έχω ασχοληθεί διεξοδικά, επειδή οι μαθηματικοί χρησιμοποιούν περισσότερο το λογισμικό GeoGebra, ενώ θα ήθελα να το πράξω, στην παρούσα φάση, επειδή έχω την εντύπωση ότι στο Δημοτικό θα έβρισκε περισσότερο εφαρμογή.

Από την άλλη πλευρά, οι σκέψεις μου, τελευταία, είναι ότι η εκπαίδευση και, γενικότερα, η παιδεία που έχουμε, σήμερα, είναι περισσότερο τεχνοκρατική παρά ανθρωπιστική, αφού προωθείται κυρίως η γνωστική ανάπτυξη, ενώ παραμελείται η ανάπτυξη του κοινωνικο-συναισθηματικού τομέα. Αυτό ήταν και το συμπέρασμα που κατέληξα ύστερα από μία παρέμβαση που πραγματοποίησα, πρόσφατα, με θέμα την αναγνώριση, έκφραση και διαχείριση των συναισθημάτων σε παιδιά Ε’ δημοτικού, στο πλαίσιο ενός μαθήματος για την ψυχική υγεία του ΕΚΠΑ (εξάλλου, γι’ αυτό παρουσιάζεται έντονο και το φαινόμενο του σχολικού εκφοβισμού, στις μέρες μας). Ακόμη, πιστεύω ότι ο Η/Υ είναι ένα μέσο και όχι αυτοσκοπός, ενώ σε καμία περίπτωση δεν θα μπορούσε να αντικαταστήσει τον ίδιο το Δάσκαλο. Επίσης, η πληθώρα πληροφοριών είναι ένα άλλο πρόβλημα που έχει προκύψει στο χώρο της εκπαίδευσης και υπάρχει το δίλημμα: έμφαση στην πληροφορία ή στη βιωματική εμπειρία και στη συνεργατική μάθηση;  

Εν κατακλείδι, ο μελλοντικός στόχος μου δεν είναι η εκπαίδευση αυτή καθαυτή, όσον αφορά στο διδακτικό έργο, αλλά ένας διακαής πόθος είναι η έρευνα και η συμμετοχή στη λήψη αποφάσεων για θέματα παιδείας.

                                                                                                           

MIKE

RSS

Σήμα

Γίνεται φόρτωση...

Είστε νέο μέλος στο δίκτυο;

Σας προτείνουμε να προχωρήσετε στα παρακάτω:

1. Συμπλήρωση του προφίλ σας. Παρακαλούμε κάθε μέλος να προσθέσει φωτογραφία στο προφίλ του/της ή στο "Η σελίδα μου", αλλά και να συμπληρώσει όσο το δυνατόν περισσότερα στοιχεία σε αυτά, για να γνωριστούμε καλύτερα.

2. Προσθήκη φωτογραφιών.

3. Προσθήκη βίντεο.

4. Συμμετοχή σε μια ή περισσότερες ομάδα/ες του ενδιαφέροντός σας.

5. Συμμετοχή σε μια ή περισσότερες συζήτηση/εις του ενδιαφέροντός σας.

6. Συμμετοχή στη συζήτηση Γνωριμία μελών δικτύου για να γνωριστούμε καλύτερα.

7. Προσθήκη συζήτησης/σεων του ενδιαφέροντός σας (αν δεν υπάρχει/ουν ήδη).
Παρακαλούμε, η εκκίνηση νέων εξειδικευμένων συζητήσεων, να μην γίνεται στο φόρουμ των γενικών συζητήσεων, αλλά στο φόρουμ της αντίστοιχης ομάδας. Πχ για ένα θέμα σχετικό με Η Logo στο Δημοτικό, η συζήτηση θα πρέπει να εκκινηθεί στο φόρουμ της ομάδας αυτής. Αν δεν υπάρχει αντίστοιχη ομάδα και νομίζετε ότι πρέπει να δημιουργηθεί, προχωρήστε στη δημιουργία της!

8. Προσθήκη καταχώρισης/εων ιστολογίου.

9. Προσθήκη ομάδας/ων του ενδιαφέροντός σας (αν δεν υπάρχει/ουν ήδη).
Για επισημάνσεις, απορίες, ερωτήσεις, πληροφορίες επικοινωνήστε με την Κατερίνα Γλέζου.

© 2024   Created by Κατερίνα Γλέζου.   Με την υποστήριξη του

Διακριτικά  |  Αναφορά προβλήματος  |  Όροι χρήσης