Η Logo στην εκπαίδευση: Μια κοινότητα πρακτικής και μάθησης

Μαθαίνω - Κατασκευάζω - Συνεργάζομαι - Επικοινωνώ

Στη συζήτηση αυτή μπορείτε να επικοινωνήσετε, να συζητήσετε και να συνεργαστείτε με άλλα μέλη της ομάδας, να καταθέσετε τις προτάσεις σας ατομικές και συλλογικές προκειμένου να προχωρήσετε στο σχεδιασμό και ανάπτυξη εκπαιδευτικού υλικού με σκοπό τον εμπλουτισμό του δικτύου "Η Logo στην εκπαίδευση: Μια κοινότητα πρακτικής και μάθησης".

Προβολές: 273

Απαντήσεις σε αυτή τη συζήτηση

Καλησπέρα και από εμένα.
Με την εμπειρία μου με μαθητές Γ Λυκείου έχω παρατηρήσει ότι η Γλωσσομάθεια τους βοηθάει να κατανοήσουν καλύτερα την Αλγοριθμηκή σκέψη. Πέρυσι, που έκανα σε έναν μαθητή μου ασκήσεις πάνω στην Logo, δεν είδα να δυσκολεύεται ιδιαίτερα. Συνεπώς, αποφάσισα με τον συνεργάτη μου, να φτιάξουμε ένα εγχειρίδιο χρήσης της Logo, με αρκετά παραδείγματα λυμένων ασκήσεων.

Μπορείτε να επισκεφτείτε τη συζήτηση Υλικό για εισαγωγή στο Scratch

http://logogreekworld.ning.com/group/scratch/forum/topics/ylikho-gi... όπου αναφέρονται τα παρακάτω:


Στη διεύθυνση http://info.scratch.mit.edu/Languages θα βρείτε πλούσιο υποστηρικτικό εκπαιδευτικό υλικό για το Scratch μεταφρασμένο στα ελληνικά καθώς και σε διάφορες ξένες γλώσσες. Συγκεκριμένα υπάρχουν τα:

Getting Started Guide
Reference Guide
Cards
Help Screens
One page handouts
Programming Concepts

Στη διεύθυνση http://ice.cc.gatech.edu/dl/SCRATCH/ θα βρείτε πλούσιο υποστηρικτικό εκπαιδευτικό υλικό (tutorials, videos, projects) για το Scratch στα αγγλικά. Υλικό που δεν υπάρχει στα ελληνικά και θα είχε νόημα να μεταφραστεί ή προσαρμοστεί κατάλληλα.

 

Θεωρώ ότι η εκμάθηση του υπολογιστικού περιβάλλοντος έρχεται ως φυσικό αποτέλεσμα της εμπλοκής σε συγκεκριμένες δραστηριότητες για την εκμάθηση συγκεκριμένων εννοιών.


Θα είχε νόημα η ανάπτυξη μιας σειράς δραστηριοτήτων αύξουσας δυσκολίας/σταδιακής εμβάθυνσης που θα στόχευε στην εισαγωγή στον προγραμματισμό για συγκεκριμένη/ου ηλικιακή/γνωστικού επιπέδου ομάδα.

Θα είχε νόημα η ανάπτυξη μιας σειράς δραστηριοτήτων αύξουσας δυσκολίας/σταδιακής εμβάθυνσης που θα στόχευε στην εισαγωγή στον προγραμματισμό για συγκεκριμένη/ου ηλικιακή/γνωστικού επιπέδου ομάδα.
Εγώ με τον συνεργάτη μου αυτό έχουμε ξεκινήσει να κάνουμε. Συγκεκριμένα, επειδή κάνω ιδιαίτερα μαθήματα σε μαθητές Γ Λυκείου πάνω στην Ανάπτυξη Εφαρμογών σε Προγραμματιστικό Περιβάλλον και συντάσσω μικρά ένθετα με ασκήσεις και μεθοδολογίες, θα προσθέσουμε σε αυτά την υλοποίηση σε Logo. Με λίγα λόγια ο μαθητής δεν θα βλέπει μόνο τον αλγόριθμο που ζητείται, αλλά θα μπορεί να δει και την εκτέλεση του.

Εδώ παραθέτω μια σειρά από αναλυτικά tutorials πάνω στο Scratch...

http://www.youtube.com/watch?v=0vGXkqngqhE&feature=related

 

http://www.youtube.com/watch?v=5y2mEuZ1Yq8&feature=related

 

μου φάνηκαν πολύ χρήσιμα. Ελπίζω να βοηθήσουν... 

Ωραία τα tutorials αυτά συνάδελφε σε ευχαριστώ πολύ εκ μέρους της ομάδας μου .

Καλησπερα και απο μενα,

Παρακολουθoντας τη συζητηση για το αν ποιο λογισμικο εκ των Scratch-Microworlds pro ενδυκνειται για εκμαθηση σε παιδια Γυμνασιου της γλωσσας logo θα ηθελα απλα να συμπληρωσω πως πρεπει να ληφθει σοβαρα υποψη πως ενας μαθητης Γυμνασιου ερχεται για πρωτη φορα να ορισει την εννοια του αλγοριθμου και του προγραμματος και αποτερος στοχος πιστευω στην Γ γυμνασιου για αυτα τα παιδια θα ηταν να φτασουν σε ενα βασικο επιπεδο γνωριμιας με τη γλωσσα logo.Δεν μπορουμε να ειμαστε απαιτητικοι ζητωντας τους να αρχισουν να κανουν πολυπλοκες αριθμητικες πραξεις οταν δεν ξερουν ακομα να μετρουν.Μιας και τα 2 αυτα ευρεως διαδεδομενα περιβαλλοντα εργασιας ειναι ουτως η αλλως βασισμενα σε τεχνικες συναρτησιακου προγραμματισμου πιστευω πως με μια πρωτη ματια (μιας και με την ομαδα μου δουλευουμε σε microworlds pro κυριως) στο Scratch απλα "κερδιζει" στο να τραβηξει το ενδιαφερον του μαθητη στην αρχη, κατι το οποιο ειναι κρισιμο στην πορεια γιατι μπορει να διαμορφωσει τελειως λανθασμενη αποψη στο μαθητη για την ουσια του προγραμματισμου και πως η πληροφορικη σχετιζεται με αλλες επιστημες.

 

Επειδή και εμείς με την ομάδα μου κατασκευάζουμε υλικό για τη Γ Γυμνασίου, πάνω σε αυτό θα ήθελα να σχολιάσω ότι οι μαθητές δεν έρχονται πρώτη φορά σε επαφή με τη Logo στη Γ Γυμνασίου, πολλοί πλέον από τους μαθητές σήμερα έχουν έρθει σε επαφή με τη Logo από τις τάξεις του Δημοτικού! Σε απλή μορφή βέβαια η Logo και χωρίς πολλές απαιτήσεις, αλλά δε χρειάζεται να είμαστε τόσο ανεκτικοί στις απαιτήσεις μας από τους μαθητές της Γ Γυμνασίου. Βέβαια αυτό δε σημαίνει ότι όλοι οι μαθητές έχουν ξαναδεί το Microworlds Pro και τη Logo, απλά σε πολλούς ενδεχομένως δεν είναι κάτι τόσο πρωτόγνωρο.

Έχω δουλέψει προσωπικά με το Χελωνόκοσμο και το MicroWorlds στη διδακτική πράξη στην Γ΄, Δ΄, Ε΄, Στ΄ τάξη Δημοτικού και πολλοί μαθητές θεωρώ ότι εξοικειώθηκαν σε ένα πρώτο επίπεδο και αγάπησαν τον προγραμματισμό εμπλεκόμενοι σταδιακά σε δραστηριότητες κλιμακούμενης δυσκολίας και πολυπλοκότητας συνδυάζοντας τη μάθηση με το παιχνίδι.

Χρόνο με το χρόνο όλο και περισσότεροι μαθητές Δημοτικού έχουν την ευκαιρία αυτή σε ολοένα και περισσότερα σχολεία.

Παρακολουθείστε και τις συζητήσεις σε άλλες ομάδες όπως πχ στην ομάδα Εφαρμογές του SCRATCH στη διδασκαλία της Πληροφορικής http://logogreekworld.ning.com/group/scratch.

Καλησπέρα και από εμένα.

Η σκέψη που έχω συνδυάζει διάφορα απ όσα ειπώθηκαν παραπάνω, θα προσπαθήσω λοιπόν να συνοψίσω. Η ιδέα του Ισιίδωρου για τη γεωμετρία είναι μια αρκετά καλή αρχή για την εκμάθηση της δομής επανάληψης. Επίσης συμφωνώ και με την άποψη του Σωτήρη Πούλια ότι πρέπει να λάβουμε υπ'όψιν μας την ηλικία κ το επίπεδο των μαθητών. Βλέπωντας λοιπόν και το παραπάνω σχόλιο της κ. Γλέζου για τους μαθητές δημοτικού έχω να καταλήξω στα εξής;

-Πιστεύω πως η 4η ή η 5η Δημοτικού είναι μια καλή ηλικία για να ξεκινήσει ο μαθητής να εξοικειώνεται με αυτές τις έννοιες. Αν και προσωπικά προτιμώ το microworlds, θεωρώ ότι όντως το scratch είναι προτιμότερο για παιδιά ηλικίας 9-10 χρονών , καθώς δεν αισθάνονται ότι προγραμματίζουν (κάτι που ακούγεται αρκετά πολύπλοκο), αλλά ότι παίζουν με ένα ζωάκι που ζωγραφίζει.

 

-Στο γυμνάσιο, σίγουρα και το microwords ,μπορεί να φανεί χρήσιμο αν σκεφτεί κανείς ότι οι μαθητές είναι σε μια ηλικία στην οποία πλεον δέν έχουν ανάγκη από ευχάριστο περιβάλλον και χρώματα , αλλα μπορούν να κατανοήσουν περισσότερα πράγματα.

 

Θα επανέλθω με τις σκέψεις μου για το πως μπορεί να ξεκινήσει η εκμάθηση της γλώσσας logo και τη χρήση της γεωμετρίας.

Πιστεύω ότι γενικά τα παιδιά στο γυμνάσιο ακόμα δεν έχουν καταλήξει με τι ακριβώς θέλουν να ασχοληθούν στο μέλλον τους. Όποτε πρέπει σαν καθηγητής πληροφορικής να κεντρίσεις το ενδιαφέρον με τον πιο φιλικό -και όχι τόσο δύσκολο- τρόπο. Στην εργασία που κάναμε, με τον συνάδελφο, γι αυτό  το λόγο επιλέξαμε το Scratch. Κυρίως γιατί και με την βοήθεια του καθηγητή, ο "αρχάριος" μαθητής θα βρει κάτι ενδιαφέρον να παίξει και να δημιουργήσει.
Όσο για το δημοτικό, δεν διαφωνώ, ότι είναι κατάλληλο το Scratch, αφού όπως γράφω παραπάνω πιστεύω ότι είναι το πιο φιλικό.
Γενικά, η επιλογή του λογισμικού έχει να κάνει πιο πολύ με τον τρόπο που θέλει να κάνει ο καθηγητής το μάθημα και που θέλει να δώσει έμφαση.
Τέλος, με την χρήση της γεωμετρίας, δίνεις, στην ουσία, υλικό στους μαθητές, που γνωρίζουν ήδη, και τους παρακινείς να ασχοληθούν με αυτό και να πειραματιστούν. Δηλαδή η εμβάθυνση θα γίνει στο πως λειτουργούν οι αλγόριθμοι και μόνο και δε θα ξεφύγει τόσο πολύ στον τομέα τον μαθηματικών.

Ακριβώς αυτό έχουμε κάνει εμείς, είμαστε στη φάση που σχεδόν ολοκληρώσαμε την εργασία, το θεωρητικό υπόβαθρο που χρησιμοποιήσαμε από τη γεωμετρία δεν ήταν πολύ και στην ουσία ήταν βασικές έννοιες που αφορούσαν γεωμετρικά σχήματα, αλλά στο επίπεδο προγραμματισμού προσπαθήσαμε να κινήσουμε το ενδιαφέρον των μαθητών και προς αυτήν την κατεύθυνση συνδυάζοντας αυτά που έμαθαν για τα σχήματα, και παράλληλα να τα σχεδιάσουν στο περιβάλλον του Microworlds Pro με τη δομή επανάληψης.

 

Μια απορία: Το ερωτηματολόγιο υπάρχει κάπου για να το συμπληρώσουμε; Ρωτάω γιατί έχουμε 2 μέρες διορία ακόμα για την προθεσμία της εργασίας και έψαξα και δε βρήκα κάτι. Επίσης σε περίπτωση που τελικά ανεβεί, θα πρέπει να το συμπληρώσει το κάθε μέλος της ομάδας χωριστά;

Συνάδελφε, τα ίδια σκεφτόμουν αλλά δίσταζα να τα εκφράσω. Συμφωνώ με την γνώμη σου και πιστεύω πως όχι μόνο είναι δύσκολο για ένα μαθητή δημοτικού να μπει στην λογική του προγραμματιστή, αλλά και πως είναι περιττό κάτι τέτοιο. Θα ήθελα επίσης να ενημερώσω πως δουλεύω σε φροντιστήριο ως καθηγητής υπολογιστών και όταν δίδαξα τους μαθητές Logo, δυσκολεύονταν μερικοί ακόμα και στις εντολές κίνησης της χελώνας.

RSS

Σήμα

Γίνεται φόρτωση...

Είστε νέο μέλος στο δίκτυο;

Σας προτείνουμε να προχωρήσετε στα παρακάτω:

1. Συμπλήρωση του προφίλ σας. Παρακαλούμε κάθε μέλος να προσθέσει φωτογραφία στο προφίλ του/της ή στο "Η σελίδα μου", αλλά και να συμπληρώσει όσο το δυνατόν περισσότερα στοιχεία σε αυτά, για να γνωριστούμε καλύτερα.

2. Προσθήκη φωτογραφιών.

3. Προσθήκη βίντεο.

4. Συμμετοχή σε μια ή περισσότερες ομάδα/ες του ενδιαφέροντός σας.

5. Συμμετοχή σε μια ή περισσότερες συζήτηση/εις του ενδιαφέροντός σας.

6. Συμμετοχή στη συζήτηση Γνωριμία μελών δικτύου για να γνωριστούμε καλύτερα.

7. Προσθήκη συζήτησης/σεων του ενδιαφέροντός σας (αν δεν υπάρχει/ουν ήδη).
Παρακαλούμε, η εκκίνηση νέων εξειδικευμένων συζητήσεων, να μην γίνεται στο φόρουμ των γενικών συζητήσεων, αλλά στο φόρουμ της αντίστοιχης ομάδας. Πχ για ένα θέμα σχετικό με Η Logo στο Δημοτικό, η συζήτηση θα πρέπει να εκκινηθεί στο φόρουμ της ομάδας αυτής. Αν δεν υπάρχει αντίστοιχη ομάδα και νομίζετε ότι πρέπει να δημιουργηθεί, προχωρήστε στη δημιουργία της!

8. Προσθήκη καταχώρισης/εων ιστολογίου.

9. Προσθήκη ομάδας/ων του ενδιαφέροντός σας (αν δεν υπάρχει/ουν ήδη).
Για επισημάνσεις, απορίες, ερωτήσεις, πληροφορίες επικοινωνήστε με την Κατερίνα Γλέζου.

© 2024   Created by Κατερίνα Γλέζου.   Με την υποστήριξη του

Διακριτικά  |  Αναφορά προβλήματος  |  Όροι χρήσης