Η Logo στην εκπαίδευση: Μια κοινότητα πρακτικής και μάθησης

Μαθαίνω - Κατασκευάζω - Συνεργάζομαι - Επικοινωνώ

Στη συζήτηση αυτή μπορείτε να επικοινωνήσετε, να συζητήσετε και να συνεργαστείτε με άλλα μέλη της ομάδας, να καταθέσετε τις προτάσεις σας ατομικές και συλλογικές προκειμένου να προχωρήσετε στο σχεδιασμό και ανάπτυξη εκπαιδευτικού υλικού με σκοπό τον εμπλουτισμό του δικτύου "Η Logo στην εκπαίδευση: Μια κοινότητα πρακτικής και μάθησης".

Προβολές: 273

Απαντήσεις σε αυτή τη συζήτηση

Όντως η ιδέα αυτή είναι πολύ καλή μιας και τα παιδιά θα χρειαστεί να ξέρουν πώς να λειτουργούν το Scratch - και όχι μόνο αυτό αλλά και τα άλλα προγραμματιστικά περιβάλλοντα - καθώς θα τους δώσει ένα μικρό bonus αφού θα τα απαλλάξει από την διαδικασία να μάθουν ΤΟ Scratch αντί να μάθουν ΑΠΟ το Scratch.
Μια άλλη ιδέα θα ήταν να φτιάξεις ένα σύντομο οδηγό της τάξης μία δύο σελίδων και να τον επισυνλαψεις στην εργασία σου, δεδομένου όμως ότι θα αναφέρεσαι σε μαθητές που έρχονται πρώτη φορά σε επαφή με το Scratch, οπότε καλό θα ήταν να υπάρχει κάτι τέτοιο σαν εξοικείωση προς το αντικείμενο, πριν υλοποιήσουν τις δικές σου δραστηριότητες.
Σε πολλά σχέδια μαθήματος που έχουν κατασκευαστεί υπάρχουν κάποιες μικρές οδηγίες ως προς τον τρόπο χρήσης του εκάστοτε εργαλείου που χρησιμοποιείται, και είτε αν δεν υπάρχει οδηγός, υπάρχουν σίγουρα πιο αναλυτικά τα βήματα που έχουν να ακολουθήσουν οι μαθητές στις δραστηριότητες ως προς το εργαλείο που χρησιμοποιείται.
Νομίζω ότι αυτό θα ήταν το ιδανικό . Να έχουμε δηλαδή οδηγίες σχετικά με την χρήση του εργαλείου στην αρχή και στη συνέχεια οι δραστηριότητες που θα τους βοηθήσουν να εντρυφήσουν ακόμη περισσότερο .
Συνάδελφε, όταν λες εντρυφήσουν, φαντάζομαι εννοείς με την μορφή επίλυσης ασκήσεων.
Ακριβώς αυτό . Το ιδανικότερο βέβαια θα ήταν να ζητηθεί ο σχεδιασμός ενός παιχνιδιού από τους μαθητές στο οποίο θα έπρεπε να χρησιμοποιήσουν αυτά που έχουμε σκοπό να διδαχθούν . Έτσι θα ήταν αρκετά ενδιαφέρον για τους μαθητές πιστεύω .
Καλή η ιδέα, αλλά δεν νομίζεις πως κάτι τέτοιο θα ήταν δύσκολο για απλούς μαθητές;

Ο κάθε μαθητής μπορεί να φθάσει την άσκηση μέχρι ένα σημείο . Νομίζω ότι για το επίπεδο προγραμματισμού που μιλάμε (3η λυκείου) κάθε μαθητής ο οποίος θα ασχοληθεί σοβαρά θα έχει την δυνατότητα να τελειώσει την άσκηση που θα μπει . Ούτως ή άλλως ο σκοπός της συγκεκριμένης δραστηριότητας είναι να ελέγξουμε το επίπεδο που έχει καταλάβει ο κάθε μαθητής το μάθημα .

 

Τι λές ;

Κατά την γνώμη μου, η υλοποίηση των κανόνων ενός παιχνιδιού, έστω και ενός πολύ απλού, επιβάλλει την κάλυψη όλων των γεγονότων που μπορεί να συμβούν σε μια κατάσταση. Σίγουρα υπάρχουν λαμπρά μυαλά στα Λύκεια, αλλά με την εμπειρία μου μπορώ να πω ότι ο τρόπος σκέψης ενός μαθητή είναι αρκετά περιορισμένος. Βέβαια συνάδελφε, Ποιος είμαι εγώ να σου στερήσω την υλοποίηση της ιδέας. Οπότε, καλή αρχή, καλή επιτυχία και ανυπομονώ να δω το υλικό σου ανεβασμένο :D
Δεδομένης της ηλικίας που έχεις επιλέξει να αναφέρεται το μαθησιακό αντικείμενο με το οποίο ασχολείσαι, δηλαδή μαθητές του Λυκείου, δε θα τους είναι τόσο δύσκολο να κατασκευάσουν ένα παιχνίδι, έχω βρει τον pacman υλοποιημένο σε microworlds pro το οποίο δεδομένου ότι ο εκπαιδευτικός έχει υποδείξει σαφείς οδηγίες για την κατασεκυή του μπορεί να το αναθέσει και στους μαθητές.
Αντίστοιχα λοιπόν, σύμφωνα και με τις οδηγίες της εργασίας, αν οι δραστηριότητες-ασκήσεις που κατασκευάσουμε είναι αυξανόμενης δυσκολίας και σαν τελευταία άσκηση τους έχουμε μια σχετικά πιο δύσκολη π.χ. κατασκευή ενός παιχνιδιού και θα τους κινήσουμε το ενδιαφέρον λόγω της ιδιότητας της άσκησης αλλά και ο εκπαιδευτικός θα πετύχει το στόχο του να κάνει κλιμακωτής δυσκολίας ασκήσεις. Αρκεί και πάλι να υπάρχουν οδηγίες σε κάθε βήμα ώστε οι μαθητές να έχουν μια ξεκάθαρη εικόνα για αυτό που πρέπει να κάνουν.
Εγώ πάλι είμαι της άποψης (είτε σε microworlds pro είτε σε scratch είναι η άσκηση κατασκευής παιχνιδιού) επειδή είναι πιο ανεβασμένου επιπέδου η κατασκευή ενός παιχνιδιού και πρέπει να ληφθούν υπόψη πολλές παράμετροι, μια τέτοια άσκηση να είναι προαιρετική και να δίνει επιπλέον Bonus στα παιδιά αν την υλοποιήσουν και μάλιστα να είναι ομαδική ώστε να υπάρχει ανταλλαγή απόψεων και να ανατεθεί σαν άσκηση για το σπίτι, δεδομένου ότι οι μαθητές θα χρειαστούν αρκετό χρόνο, και δεν θα είναι αρκετός ο χρόνος στην τάξη.

RSS

Σήμα

Γίνεται φόρτωση...

Είστε νέο μέλος στο δίκτυο;

Σας προτείνουμε να προχωρήσετε στα παρακάτω:

1. Συμπλήρωση του προφίλ σας. Παρακαλούμε κάθε μέλος να προσθέσει φωτογραφία στο προφίλ του/της ή στο "Η σελίδα μου", αλλά και να συμπληρώσει όσο το δυνατόν περισσότερα στοιχεία σε αυτά, για να γνωριστούμε καλύτερα.

2. Προσθήκη φωτογραφιών.

3. Προσθήκη βίντεο.

4. Συμμετοχή σε μια ή περισσότερες ομάδα/ες του ενδιαφέροντός σας.

5. Συμμετοχή σε μια ή περισσότερες συζήτηση/εις του ενδιαφέροντός σας.

6. Συμμετοχή στη συζήτηση Γνωριμία μελών δικτύου για να γνωριστούμε καλύτερα.

7. Προσθήκη συζήτησης/σεων του ενδιαφέροντός σας (αν δεν υπάρχει/ουν ήδη).
Παρακαλούμε, η εκκίνηση νέων εξειδικευμένων συζητήσεων, να μην γίνεται στο φόρουμ των γενικών συζητήσεων, αλλά στο φόρουμ της αντίστοιχης ομάδας. Πχ για ένα θέμα σχετικό με Η Logo στο Δημοτικό, η συζήτηση θα πρέπει να εκκινηθεί στο φόρουμ της ομάδας αυτής. Αν δεν υπάρχει αντίστοιχη ομάδα και νομίζετε ότι πρέπει να δημιουργηθεί, προχωρήστε στη δημιουργία της!

8. Προσθήκη καταχώρισης/εων ιστολογίου.

9. Προσθήκη ομάδας/ων του ενδιαφέροντός σας (αν δεν υπάρχει/ουν ήδη).
Για επισημάνσεις, απορίες, ερωτήσεις, πληροφορίες επικοινωνήστε με την Κατερίνα Γλέζου.

© 2024   Created by Κατερίνα Γλέζου.   Με την υποστήριξη του

Διακριτικά  |  Αναφορά προβλήματος  |  Όροι χρήσης