Η Logo στην εκπαίδευση: Μια κοινότητα πρακτικής και μάθησης

Μαθαίνω - Κατασκευάζω - Συνεργάζομαι - Επικοινωνώ

Στη συζήτηση αυτή μπορείτε να επικοινωνήσετε, να συζητήσετε και να συνεργαστείτε με άλλα μέλη της ομάδας, να καταθέσετε τις προτάσεις σας ατομικές και συλλογικές προκειμένου να προχωρήσετε στο σχεδιασμό και ανάπτυξη εκπαιδευτικού υλικού με σκοπό τον εμπλουτισμό του δικτύου "Η Logo στην εκπαίδευση: Μια κοινότητα πρακτικής και μάθησης".

Προβολές: 273

Απαντήσεις σε αυτή τη συζήτηση

Γενικά πιστεύω πρέπει να ληφθεί υπόψη το επίπεδο τον μαθητών. Για παράδειγμα σε μαθητές Γ' γυμνασίου θα ήταν πιο φιλικό το Scratch γιατί προσελκύει το ενδιαφέρον με τα γραφικά του. Για μαθητές λυκείου συμφωνώ ότι ίσως θα ήταν καλύτερο το Microworlds γιατί επικεντρώνει το ενδιαφέρον στον προγραμματισμό. Στο γυμνάσιο το πιο σημαντικό θεωρώ είναι να προσελκύσουμε το ενδιαφέρον των μαθητών για να γίνει μια πρώτη γνωριμία με τις δυνατότητες τις πληροφορικής. Ασχολήθηκα αρκετά με το Scratch, λόγω της εργασίας, και μπορώ να πω ότι είναι πολύ εύκολο σε χρήση κ σε "προκαλεί" να πειραματιστείς με τις εντολές.
Εν μέρη συμφωνώ με την άποψή σου, αλλά δε σημαίνει ότι το microworlds κρίνεται απαγορευτικό για μαθητές γυμνασίου. Αν γίνει κατάλληλη προετοιμασία του υλικού από τον καθηγητή, τότε και στο microworlds μπορείς να έχεις τα γραφικά που λες. Το γεγονός μάλιστα ότι έχεις να ασχοληθείς με πιο απλούς χειρισμούς της χελώνας (έχω δει και τους χειρισμούς στο Scratch) ενδείκνυται και για μαθητές μικρότερης ηλικίας από αυτής του Λυκείου. Δε σημαίνει πάντα γραφικά και ελκυστικό περιβάλλον->μικρότερη ηλικία γιατί μπορεί να έχεις και το αντίθετο αποτέλεσμα και οι μαθητές να μην εστιάσουν στη γλώσσα Logo αλλά μόνο στα ωραία γραφικά.
Καλησπέρα και από εμένα ,λόγω εξεταστικής περιόδου και εγώ σήμερα ξεκίνησα να ασχολούμαι με το θέμα.Με βάσει όσα έχουν αναφερθεί από πολλούς προλαλήσαντες και έπειτα από μια μικρή αναζήτηση στο διαδίκτυο σχετικά με την logo  θεωρώ και εγώ ότι το θέμα του logo-like περιβάλλοντος έχει ιδιαίτερο ενδιαφέρον.Για παράδειγμα το Scratch  με μια πρώτη ματιά δείχνει περισσότερο "άνετο" στην χρήση αλλά λιγότερο ουσιαστικό όσο αφορά την προγραμματιστική ουσία .Αυτά για αρχή,μετά από περισσότερη έρευνα επί του θέματος θα επανέλθω για σχόλιο.
Θα συμφωνήσω με τη Ρόη. Το Scratch μπορεί να συμβάλει ουσιαστικά στη διδασκαλία θεμελιωδών εννοιών του προγραμματισμού. Ο διαχωρισμός των διαφορετικών τύπων εντολών, η εύστοχη και συνεπής χρήση των χρωμάτων για την ομαδοποίηση παρεμφερών αντικειμένων και ο υψηλός βαθμός αλληλεπίδρασης στοιχειοθετούν ένα φιλικό περιβάλλον που φέρνει στο προσκήνιο την ουσία του προγραμματισμού, δηλαδή το αποτέλεσμα των εντολών. Εύλογα, λοιπόν, αρκετοί συνάδελφοι έσπευσαν να επισημάνουν, ότι το Scratch βασίζεται στη χρήση γραφικών στοιχείων, παρά στη συγγραφή κώδικα με τον παραδοσιακό τρόπο. Ωστόσο, θα πρέπει να εκτιμήσουμε αυτή ακριβώς τη φύση του Scratch και να την εκμεταλλευτούμε για μία διαφορετική και, αν μη τι άλλο, ενδιαφέρουσα διδασκαλία. Όπως, άλλωστε, είχε πει και ο Randy Pausch, πολλές φορές στη διδακτική διαδικασία η "προσποίηση" είναι μία πολύ καλή ιδέα. Εδώ οι μαθητές θα νομίζουν ότι παίζουν, καθώς αλληλεπιδρούν με αυτό το ιδιαίτερα πολυμεσικό περιβάλλον, στην πραγματικότητα, όμως, θα έχουν τη δυνατότητα να μυηθούν σε βασικές αρχές του προγραμματισμού. Πιστεύω, επομένως, ότι η εκπόνηση υποστηρικτικού υλικού για Scratch έχει ιδιαίτερη σημασία.
Ωστόσο θα πρέπει να προσέξουμε σε αυτήν την περίπτωση να μην επιβαρυνθούν τα παιδιά με πολλή θεωρία και καταιγισμό πληροφοριών, δεδομένου ότι μιλάμε για μαθητές Γ' Γυμνασίου.
Καλησπέρα, ήθελα να ρωτήσω είδα μια ανακοίνωση στο eclass στο μάθημα της Διδακτικής που λέει για παράδοση εργασίας στις 28/2. Ισχύει κάτι τέτοιο για τις ομάδες εργασίας που έχουν επιλέξει το αντικείμενο της γλώσσας Logo;
Καλησπέρα και από εμένα, ήθελα και εγώ να ρωτήσω με τη σειρά μου εκτός από το παραπάνω που ρώτησε ο συνάδελφος, πού βρίσκεται το ερωτηματολόγιο που πρέπει να συμπληρώσουμε; Και επίσης σχετικά με το ερωτηματολόγιο πρέπει να το συμπληρώσουμε τόσες φορές όσα είναι και τα άτομα της ομάδας ή μία φορά είναι αρκετό;

Γεια σας. Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση σχετικά με το θέμα της εργασίας και συγκεκριμένα πώς θα είναι(???). Δηλ., θα "πιάσουμε" ένα θέμα πάνω στην Logo και θα το αναπτύξουμε, βελτιώσουμε έτσι ώστε να κάνουμε τους μαθητές να το καταλάβουν καλύτερα έτσι; Για παράδειγμα, έχω βρει ένα θέμα που έχει να κάνει με την έννοια της μεταβλητής και βοηθάει τους μαθητές, μέσω και των κατάλληλων ασκήσεων που θα φτιάξουμε, να κατανοήσουν το Πού, Πώς και Γιατί χρησιμοποιούμε μία μεταβλητή και με ποιες εντολές αναθέτουμε τιμές σε αυτές κτλ. Αυτό αρκεί;

 

Όσον αφορά το Scratch, μπορεί να έχετε και δίκιο...ίσως είναι καλύτερο.

Βρήκα αυτό, έκανα εγγραφή και βρήκα μέσα project που έχουν δημιουργηθεί και από καθηγητές και από μαθητές από όλο τον κόσμο. Αυτά τα project είναι κατάλληλα και για windows και για mac λειτουργικό.
Πολύ ωραίο link. Εγώ πάλι δουλεύω στην ιδέα που είπαμε να συνδυάσουμε βασική τριγωνομετρία και δομή επανάληψης, φτιάχνω και ένα μικρόκοσμο, αλλά παιδιά θα ήθελα τη βοήθειά σας. Είναι σχετικά με τον ατέρμονα βρόγχο, θα σας το στείλω με mail.
Εγώ θα ήθελα να σχολιάσω λίγο την εργασία του Ψύχα Βασίλη που την ανέβασε στο άλλο thread. Κατά τη γνώμη μου έχει κάνει πολύ καλή δουλειά, ενδεχομένως εγώ να κατασεκύαζα ένα μεγαλύτερο λίγο φύλλο αυτοαξιολόγησης και να προσέθετα λίγες περισσότερες οδηγίες σε σχέση με το Scratch και πώς να το χρησιμοποιήσουν σε σχέση με τις δραστηριότητες.
Συμφωνώ με τα παραπάνω, μελέτησα και το υλικό του κ. Δαπόντε και ειλικρινά είναι πολύ καλή δουλειά, σε συνδυασμό και με το υλικό το οποίο φτιάχνουμε πυρετωδώς όλες αυτές τις μέρες πιστεύω θα βγει ένας πολύ καλός συνδυασμός εκμάθηση προγραμματισμού (της δομής επανάληψης) και τριγωνομετρίας.

RSS

Σήμα

Γίνεται φόρτωση...

Είστε νέο μέλος στο δίκτυο;

Σας προτείνουμε να προχωρήσετε στα παρακάτω:

1. Συμπλήρωση του προφίλ σας. Παρακαλούμε κάθε μέλος να προσθέσει φωτογραφία στο προφίλ του/της ή στο "Η σελίδα μου", αλλά και να συμπληρώσει όσο το δυνατόν περισσότερα στοιχεία σε αυτά, για να γνωριστούμε καλύτερα.

2. Προσθήκη φωτογραφιών.

3. Προσθήκη βίντεο.

4. Συμμετοχή σε μια ή περισσότερες ομάδα/ες του ενδιαφέροντός σας.

5. Συμμετοχή σε μια ή περισσότερες συζήτηση/εις του ενδιαφέροντός σας.

6. Συμμετοχή στη συζήτηση Γνωριμία μελών δικτύου για να γνωριστούμε καλύτερα.

7. Προσθήκη συζήτησης/σεων του ενδιαφέροντός σας (αν δεν υπάρχει/ουν ήδη).
Παρακαλούμε, η εκκίνηση νέων εξειδικευμένων συζητήσεων, να μην γίνεται στο φόρουμ των γενικών συζητήσεων, αλλά στο φόρουμ της αντίστοιχης ομάδας. Πχ για ένα θέμα σχετικό με Η Logo στο Δημοτικό, η συζήτηση θα πρέπει να εκκινηθεί στο φόρουμ της ομάδας αυτής. Αν δεν υπάρχει αντίστοιχη ομάδα και νομίζετε ότι πρέπει να δημιουργηθεί, προχωρήστε στη δημιουργία της!

8. Προσθήκη καταχώρισης/εων ιστολογίου.

9. Προσθήκη ομάδας/ων του ενδιαφέροντός σας (αν δεν υπάρχει/ουν ήδη).
Για επισημάνσεις, απορίες, ερωτήσεις, πληροφορίες επικοινωνήστε με την Κατερίνα Γλέζου.

© 2024   Created by Κατερίνα Γλέζου.   Με την υποστήριξη του

Διακριτικά  |  Αναφορά προβλήματος  |  Όροι χρήσης