Η Logo στην εκπαίδευση: Μια κοινότητα πρακτικής και μάθησης

Μαθαίνω - Κατασκευάζω - Συνεργάζομαι - Επικοινωνώ

Τα 2,5 τελευταία χρόνια ανάρτησα περίπου 220 projects στην ιστοσελίδα μου στο Scratch Website (www.scratch.mit.edu/users/dapontes)

Πρόσφατα, έφτιαξα μια δεύτερη ιστοσελίδα με ένα δεύτερο λογαριασμό (http://scratch.mit.edu/users/dapontesgr) όπου μπορείτε να δείτε μια συλλογή με animations με διαφόρους τρόπους.

Επιπλέον, στο blog μου "Προγραμματίζοντας στο Scratch" (www.makolas.blogspot.com) προσπάθησα να διερευνήσω τις διάφορες πτυχές του φαινομένου "animation" μια και πιστεύω ότι αποτελεί ένα ιδιάιτερα ενδιαφέρον θέμα για τους μαθητές.

Προβολές: 204

Απαντήσεις σε αυτή τη συζήτηση

Στα πλαίσια της συζήτησης για το animation έφτιαξα το παρακάτω project που προσπαθεί να εξηγήσει την "ψευδαίσθηση" του animation:
http://scratch.mit.edu/projects/dnikolos/1364868
Δημήτρη, πολύ ωραία η ιδέα σου! Ούτε καν πέρασε από το μυαλό μου η δική σου ενδιαφέρουσα προσέγγιση. Βλέπεις οι ρίζες μου βρίσκονται στη Φυσική και τα Μαθηματικά και όχι στην Πληροφορική... Παρακολουθώ, όσο μπορώ τις δουλειές σου στο Scratch website.
Γειά σας και από μένα. Κάποτε είχα παρακολουθήσει μια εκπομπή στη τηλεόρασηπως έφτιαχναν οι συνεργάτες του w.Disney τα animations. Πολλοί ζωγράφοι έφτιαχναν φιγούρες σε διαφορετική φάση της κίνησης...
http://scratch.mit.edu/projects/marynasta/1368280
Να σου πω ότι ποτέ δεν είχα κάποια κλίση στη ζωγραφική και η τεχνική "Κινουμένων Σχεδίων" του Disney πάντα με γοήτευαν. Τα τρία τελευταία χρόνια, όμως, συνειδητοποίησα ότι μ'άρεσε να ζωγραφίζω στην οθόνη του υπολογιστή προγραμματίζοντας με τη χρήση μαθηματικών.
Είδα το νέο σου project στην Κοινότητα του Scratch....
Κάθε άνθρωπος είναι προικισμένος με πολλά χαρίσματα και κάποια στιγμή της ζωής του μπορεί να τ΄ανακαλύψει...

RSS

Σήμα

Γίνεται φόρτωση...

Είστε νέο μέλος στο δίκτυο;

Σας προτείνουμε να προχωρήσετε στα παρακάτω:

1. Συμπλήρωση του προφίλ σας. Παρακαλούμε κάθε μέλος να προσθέσει φωτογραφία στο προφίλ του/της ή στο "Η σελίδα μου", αλλά και να συμπληρώσει όσο το δυνατόν περισσότερα στοιχεία σε αυτά, για να γνωριστούμε καλύτερα.

2. Προσθήκη φωτογραφιών.

3. Προσθήκη βίντεο.

4. Συμμετοχή σε μια ή περισσότερες ομάδα/ες του ενδιαφέροντός σας.

5. Συμμετοχή σε μια ή περισσότερες συζήτηση/εις του ενδιαφέροντός σας.

6. Συμμετοχή στη συζήτηση Γνωριμία μελών δικτύου για να γνωριστούμε καλύτερα.

7. Προσθήκη συζήτησης/σεων του ενδιαφέροντός σας (αν δεν υπάρχει/ουν ήδη).
Παρακαλούμε, η εκκίνηση νέων εξειδικευμένων συζητήσεων, να μην γίνεται στο φόρουμ των γενικών συζητήσεων, αλλά στο φόρουμ της αντίστοιχης ομάδας. Πχ για ένα θέμα σχετικό με Η Logo στο Δημοτικό, η συζήτηση θα πρέπει να εκκινηθεί στο φόρουμ της ομάδας αυτής. Αν δεν υπάρχει αντίστοιχη ομάδα και νομίζετε ότι πρέπει να δημιουργηθεί, προχωρήστε στη δημιουργία της!

8. Προσθήκη καταχώρισης/εων ιστολογίου.

9. Προσθήκη ομάδας/ων του ενδιαφέροντός σας (αν δεν υπάρχει/ουν ήδη).
Για επισημάνσεις, απορίες, ερωτήσεις, πληροφορίες επικοινωνήστε με την Κατερίνα Γλέζου.

© 2024   Created by Κατερίνα Γλέζου.   Με την υποστήριξη του

Διακριτικά  |  Αναφορά προβλήματος  |  Όροι χρήσης