Η Logo στην εκπαίδευση: Μια κοινότητα πρακτικής και μάθησης

Μαθαίνω - Κατασκευάζω - Συνεργάζομαι - Επικοινωνώ

Συνάδελφοι είμαι Φυσικός και φέτος ξεκίνησα ένα project στο σχολείο μου (στην Α΄Λυκείου) με θέμα τη Μοντελοποίηση στις Φυσικές Επιστήμες και στα Μαθηματικά. Εκτός απο τα γνωστά λογισμικά προσομοιώσεων και μοντελοποίησης ( Interactive Physics , Modellus ) χρησιμοποιούμε και το Scratch. Oι πρώτες εντυπώσεις είναι θετικές και τα παιδιά δείχνουν ενδιαφέρον για τις δυνατότητες που προσφέρει το  Scratch. Σκέφτομαι να μην μείνουμε μόνο σε προβλήματα Μαθηματικών και Φυσικής αλλά παράλληλα τα παιδιά να διασκεδάσουν μαθαίνοντας ( Edutainment ) . Φυσικά το  Scratch  είναι κατάλληλο και πιστεύω ότι ανήκει στην κατηγορία αυτή των λογισμικών ( Edutainment ). Επειδή το  project είναι ετήσιας διάρκειας έχουμε τη δυνατότητα να ασχοληθούμε και με άλλα λογισμικά. Στην E-Learning Expo του Οκτωβρίου άκουσα για το  kodu της Microsoft (διατίθεται ελεύθερα). Απο τις  πληροφορίες που βρήκα για το  kodu από το site του  project αυτού κατάλαβα ότι το kodu απευθύνεται σε μικρότερες ηλικίες ( Δημοτικό, Γυμνάσιο). Άν γνωρίζετε κάτι για το kodu , ή αν έχετε κάποια εμπειρία απο αυτό το πρόγραμμα πείτε μου παρακαλώ αν μπορεί να χρησιμοποιηθεί κατα τη γνώμη σας στην Α΄Λυκείου , ή μήπως είναι ποιό κατάλληλο για μαθητές μικρότερων ηλικιών;
Επισης στην E-Learning Expo  έμαθα για κάποια λογισμικά που κατασκευάζουν comics. Αν έχετε κάποια πληροφορία ή εμπειρία σ' αυτά τα λογισμικά πείτε μου παρακαλώ αν κατα τη γνώμη σας είναι κατάλληλα για το Λύκειο ή είναι πιο κατάλληλα για μαθητές μικρότερων ηλικιών;

Προβολές: 509

Απάντηση σε αυτό

Απαντήσεις σε αυτή τη συζήτηση

Προσωπικά δεν τα΄ χω χρησιμοποιήσει στην τάξη αλλά νομίζω αξίζει να δοκιμάσεις και στο Λύκειο...

Πλούσιο υλικό θα βρεις παρακάτω

KODU

http://www.koduplay.gr/index.html

http://www.kodugamelab.com/

comics in education

www.comicstripcreator.org 

www.educomics.org

Ακόμα, θα πρότεινα και το GameMaker, ένα οπτικό περιβάλλον προγραμματισμού για τη δημιουργία ηλεκτρονικών παιχνιδιών http://gamemakerclass.weebly.com/index.html

Κατερίνα σ'ευχαριστώ πολύ για τα links που μου προτείνεις. Πράγματι υπάρχει πολύ πλούσιο υλικό.        Είδα δύο scratch projects που δημοσίευσες , το ένα για ευθύγραμμη ομαλή κίνηση και το άλλο για ευθύγραμμη ομαλά επιταχυνόμενη τα οποία περιείχαν και γραφικές παραστάσεις. Πολύ ενδιαφέροντα.        Καλή  συνέχεια.  Μάκης.                                                                                                                                                                                                                                                       

Στη διεύθυνση http://1lyk-arsak.att.sch.gr/?page_id=542

μπορείς να δεις την παρουσίαση και τις δουλειές των ομάδων της ερευνητικής εργασίας με τίτλο:
Μοντελοποίηση στις Φυσικές Επιστήμες
Ανάπτυξη μοντέλων/προσομοιώσεων/πολυμεσικών εφαρμογών για τη διερεύνηση εννοιών Φυσικών Επιστημών με αξιοποίηση εκπαιδευτικού λογισμικού
η οποία εκπονήθηκε το Α’ Τετράμηνο Σχολικού Έτους 2011-12 στο Α΄ Αρσάκειο Γενικό Λύκειο Ψυχικού.

Kαταπληκτική η δουλειά των παιδιών και φυσικά και των καθηγητών τους. Η δουλειά σας θα μας φανεί χρήσιμη και θα μας δώσει ιδέες στο δικό μας project.

RSS

Σήμα

Γίνεται φόρτωση...

Είστε νέο μέλος στο δίκτυο;

Σας προτείνουμε να προχωρήσετε στα παρακάτω:

1. Συμπλήρωση του προφίλ σας. Παρακαλούμε κάθε μέλος να προσθέσει φωτογραφία στο προφίλ του/της ή στο "Η σελίδα μου", αλλά και να συμπληρώσει όσο το δυνατόν περισσότερα στοιχεία σε αυτά, για να γνωριστούμε καλύτερα.

2. Προσθήκη φωτογραφιών.

3. Προσθήκη βίντεο.

4. Συμμετοχή σε μια ή περισσότερες ομάδα/ες του ενδιαφέροντός σας.

5. Συμμετοχή σε μια ή περισσότερες συζήτηση/εις του ενδιαφέροντός σας.

6. Συμμετοχή στη συζήτηση Γνωριμία μελών δικτύου για να γνωριστούμε καλύτερα.

7. Προσθήκη συζήτησης/σεων του ενδιαφέροντός σας (αν δεν υπάρχει/ουν ήδη).
Παρακαλούμε, η εκκίνηση νέων εξειδικευμένων συζητήσεων, να μην γίνεται στο φόρουμ των γενικών συζητήσεων, αλλά στο φόρουμ της αντίστοιχης ομάδας. Πχ για ένα θέμα σχετικό με Η Logo στο Δημοτικό, η συζήτηση θα πρέπει να εκκινηθεί στο φόρουμ της ομάδας αυτής. Αν δεν υπάρχει αντίστοιχη ομάδα και νομίζετε ότι πρέπει να δημιουργηθεί, προχωρήστε στη δημιουργία της!

8. Προσθήκη καταχώρισης/εων ιστολογίου.

9. Προσθήκη ομάδας/ων του ενδιαφέροντός σας (αν δεν υπάρχει/ουν ήδη).
Για επισημάνσεις, απορίες, ερωτήσεις, πληροφορίες επικοινωνήστε με την Κατερίνα Γλέζου.

© 2024   Created by Κατερίνα Γλέζου.   Με την υποστήριξη του

Διακριτικά  |  Αναφορά προβλήματος  |  Όροι χρήσης